Franz Halder

En Franz Halder va néixer el 30 de juny de 1884 a Würzburg. De tradició militar, durant la Primera Guerra Mundial va ser un oficial de l’Estat Major. El 1935 va ser nombrat comandant de la 7ª Divisió. L‘1 de setembre de 1938 va ser nombrat cap de l’Estat Major de l’Exèrcit, substituint a en Ludwig Beck. Tot i creure que havien entrat a la guerra de forma prematura, no va desaprovar les opcions estratègiques militars ni respecte de França ni de la Unió Soviètica. El 24 de setembre de 1942, després de diverses discussions amb l’Adolf Hitler per la campanya del front oriental, va ser destituït pel propi Hitler. Després de l’atemptat contra en Hitler el 20 de juliol de 1944 va ser detingut per la Gestapo per haver col·laborat amb els colpistes i va ser internat en secret en diversos camps de concentracions fins que va acabar la guerra. Els nord-americans el varen alliberar el 4 de maig de 1945, evitant així la seva execució. Uns anys després va ajudar als historiadors nord-americans a escriure la història de la Wehrmacht en la Segona Guerra Mundial. En Franz Halder va morir el 2 d’abril de 1972 a Aschau im Chiemgau.



No comments yet. Be the first.

Leave a Reply